Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558
Pro Publico Bono
Federacja Inicjatyw Oświatowych otrzymała
Nagrodę Główną Pro Publico Bono 2001
za program "Mała Szkoła"
Federacja Inicjatyw Oświatowych korzysta z dofinansowania przez Logo Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych


odsłon od 1 września 2006

Szanse edukacyjne na wsi - debata
poniedziałek, 13 czerwca 2011 22:19

Problemy dotyczące edukacji na wsi - od urodzenia do ukończenia gimnazjum - były tematem debaty "Szanse edukacyjne na obszarach wiejskich", która odbyła się 15 czerwca 2011 r. w Belwederze. Było to drugie z cyklu spotkań "Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju", organizowanych przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w cyklu Forum Debaty Publicznej.

Najczęściej poruszanymi problemami były: zamykanie małych wiejskich szkół, trudna sytuacja szkół otwieranych przez stowarzyszenia od 1 września (brak dotacji na okres IX-XII), konieczność zapewnienia budynków społecznym organom prowadzącym szkoły, pogorszenie sytuacji dzieci dojeżdżających do większych szkół, system finansowania edukacji na wsi, konieczność docenienia i utrwalenia roli wiejskiej szkoły jako ośrodka rozwoju lokalnego i edukacji przez całe życie, bariery w upowszechnianiu edukacji przedszkolnej, konieczność wsparcia kapitału kulturowego wsi, uspołeczniania wiejskich szkół (zwiększania roli rodziców), uelastycznienia organizacji pracy szkoły (wzmocnienia jej autonomii w planowaniu i realizacji celów edukacyjnych), integracji działań prowadzonych przez różne resorty wokół wiejskich szkół.

Prezydent B. Komorowski

Wiceprezeska FIO Elżbieta Tołwińska-Królikowska mówiła na spotkaniu o roli małych, wiejskich szkół i zbudowanym wokół nich cennym kapitale społecznym. - "Prawo, tworzone z perspektywy dużej, miejskiej szkoły, zupełnie nie pasuje do warunków wiejskich, powodując również w konsekwencji zamykanie małych szkół" - powiedziała.

E.Tołwińska-Królikowska

W debacie wzięły również udział inne przedstawicielki FIO i organizacji wchodzących w skład Federacji - Maria Nowak i Ewa Lubczyńska (FIO), Małgorzata Lewandowska (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Lokalnego "Z Edukacją w Przyszłość" z Korzecznika) i Dorota Długosz (Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipiny, Dębowce i Borki).

E.Tołwińska-Królikowska

 

Materiały z debaty:

ikonka pobierzA. Kozińska-Bałdyga - Przełom w oświacie
(PDF - 62 KB)

ikonka - pobierzE. Tołwińska-Królikowska - Mała wiejska szkoła podstawowa (...)
(PDF - 93 KB)

 

Zachęcamy do obejrzenia materiałów filmowych z pełnym zapisem debaty (źródło: www.prezydent.pl):