Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Partnerstwo SRW - seminarium
wtorek, 15 marca 2011 23:05
Federacja Inicjatyw Oświatowych i Związek Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska YWCA zapraszają na seminarium "Tworzenie podstaw systemu wsparcia SRW - element strategii rozwoju polskiej wsi" inaugurujące projekt "Partnerstwo Stowarzyszeń Rozwoju Wsi" (POKL.05.04.02-00-531/10).
logo SRW
 

Osoby zainteresowane udziałem w seminarium zapraszamy do zapoznania się z zaproszeniem oraz o wypełnienie i odesłanie karty zgłoszeniowej pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Publikujemy również list prezes FIO Aliny Kozińskiej-Bałdygi do twórców, liderów i członków SRW.

 

Ikonka pobierzZaproszenie na seminarium (DOC - 173 KB)

Ikonka pobierzKarta zgłoszenia na seminarium (DOC - 106 KB)

Ikonka pobierzList do twórców, liderów i członków SRW (DOC - 31 KB)

 

Szanowni Państwo:
Twórcy, Liderzy, Członkowie Stowarzyszeń Rozwoju Wsi prowadzących Małe Szkoły i Małe Przedszkola.

Po 11 latach od powstania pierwszych Stowarzyszeń Rozwoju Wsi i Małych Szkół, dzięki funduszom z Unii Europejskiej, Federacja Inicjatyw Oświatowych wraz z Partnerami, wśród których jest Związek Gmin Wiejskich RP tworzy system wsparcia dla SRW i placówek przez nie prowadzonych – Małych Szkół i Małych Przedszkoli.

Obecnie realizujemy trzy projekty poświęcone wdrażaniu tej idei. Od 2010 roku prowadzimy projekt "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" (POKL 3.3.4), w którym wspierając rozwój 110 szkół wypracowujemy model szkoły wiejskiej.

W 2011 roku rozpoczęliśmy realizację dwóch projektów: "Partnerstwo Stowarzyszeń Rozwoju Wsi" (POKL 5.4.2.) i "Monitoring procesu przekazywania szkół i przedszkoli zagrożonych likwidacją organizacjom pozarządowym" (POKL 5.2.1).

Planujemy kolejne działania mające na celu stworzenie systemu dofinansowania edukacji wiejskiej i będziemy występowali o dalsze środki na ich realizację w partnerstwach z różnymi organizacjami. Wspólnie uczynimy nasze Małe Szkoły i Małe Przedszkola placówkami na najwyższym światowym poziomie i wspólnie, dzięki współpracy Stowarzyszeń Rozwoju Wsi i samorządów gminnych, zahamujemy degradację polskiej wsi. Chcemy, aby w każdej aktywnej wsi, nawet najmniejszej, w której jest bardzo mało dzieci, działało Stowarzyszenie prowadzące Małe Przedszkole i/lub Małą Szkołę. Chcemy, aby polska wieś się rozwijała. Wspólnie sprawimy, iż nasze wsie będą wymarzonym miejscem do założenia rodziny, wychowania dzieci, bezpiecznej starości, dobrej pracy i godziwego życia.

Wiemy jak w innych krajach tworzono dobrą politykę edukacyjną. Dowiedzieliśmy się tego dzięki współpracy z Partnerami z Holandii, Walii i Finlandii w projektach finansowanych z programu Leonardo da Vinci. Wiemy, dzięki uczestnictwu w projekcie "Dobre rządzenie poprzez wkład społeczny" (POKL), jak przygotowywać zmiany w prawie w sposób partycypacyjny. Dlatego wypracujemy wspólnie, organizacje pozarządowe i samorządy, propozycje nowych rozwiązań prawnych. Przedstawimy je Prezydentowi i Rządowi, aby uwzględnili je w przygotowywanych zmianach Ustawy o systemie oświaty.

Aby to zrobić potrzebna jest nasza wspólna praca: matek, ojców, nauczycieli, babć, dziadków, sąsiadów, sołtysów, księży, przedsiębiorców, wójtów, burmistrzów, radnych. A także młodzieży. Tę współpracę będziemy organizowali w oparciu o Internet i osobiste kontakty w czasie konferencji, szkoleń, seminariów, wizyt i innych spotkań realizowanych dzięki projektom finansowanym z Unii Europejskiej. Aby odnieść sukces musimy się dobrze zorganizować.

Będziemy się z Państwem kontaktować za pośrednictwem Internetu (kontakt e-mailowy, za pośrednictwem naszej strony internetowej www.srw.fio.org.pl) publikować teksty, propozycje i prosić o Wasze opinie. Wspólnie przygotujemy założenia do zmian w prawie oświatowym. Jako obywatele w nadchodzącej kampanii wyborczej do Parlamentu przedstawimy efekty naszej pracy kandydatom na Posłów i Senatorów i wybierzemy takich, którzy zobowiążą się do poparcia naszych propozycji. Aby odnieść sukces musimy się dobrze komunikować.

Organizujmy się!

Alina Kozińska-Bałdyga
Federacja Inicjatyw Oświatowych