Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

10 lat programu Mała Szkoła
czwartek, 02 września 2010 20:17

1 września 2010 r. rozpoczął się nowy rok szkolny we wszystkich szkołach: prowadzonych przez samorządy, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne i inne podmioty. Dla Federacji Inicjatyw Oświatowych szczególnie ważne były uroczystości w nowej stowarzyszeniowej szkole podstawowej w Pogorzeli.

Szkoła w Pogorzeli (gmina Siennica, woj. mazowieckie) została utworzona przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pogorzel, Pogorzel Nowa i Okolic w 2010 r., w miejsce zlikwidowanej 31 sierpnia tego roku szkoły samorządowej. Szkołę będzie też wspierało Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Szkół Siennickich. Powstało ono w 1999 r., po przekształceniu powołanego w 1957 r. Koła Sienniczan. Jego cel to m.in. zebranie, utrwalenie i kontynuowanie cennego dorobku Siennickich Szkół Pedagogicznych, ich blisko 140-letniej historii (1866–1994).

budynek szkoły

Wyjątkowość uroczystości w Pogorzeli wynika z faktu, iż przejęcie szkoły przez stowarzyszenie jest ciągle jeszcze w naszym kraju przejawem dużej odwagi i determinacji, a nie rutynowym wydarzeniem wspieranym przez świadomie prowadzoną politykę edukacyjną państwa, jak jest w szeregu innych krajów. Wyjątkowa jest też symbolika tego wydarzenia. W tej samej gminie Siennica, we wsi Dłużew, przed 11 laty powstała pierwsza w Polsce społeczna, niepubliczna szkoła wiejska założona przez stowarzyszenie w miejsce zlikwidowanej szkoły samorządowej.

dyrektor szkoły

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Dłużewie zainspirowało FIO do przygotowania statutu stowarzyszenia rozwoju wsi i skierowania ruchu ratowania wiejskich szkół do sektora organizacji pozarządowych. Od 2000 roku w różnych miejscach w Polsce są zakładane przez rodziców i innych mieszkańców wsi stowarzyszenia, które stają się organem prowadzącym dla szkół powstających w miejsce likwidowanych placówek samorządowych. Dziesięć lat istnienia i rozwoju programu Mała Szkoła można uznać za największy fenomen społeczny w Polsce po 1989 roku. Ratowanie szkół jest przejawem istnienia i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na wsi. Dowodzi ogromnego potencjału tkwiącego i w rodzicach i w społecznościach wiejskich.

występy uczniów

Na uroczystości w Pogorzeli z dziećmi, rodzicami i nauczycielami spotkali się przedstawiciele administracji rządowej (kurator oświaty), samorządów – gminnego i powiatowego, związków zawodowych i czterech organizacji pozarządowych: Federacji Inicjatyw Oświatowych, Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Dłużewie, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pogorzel, Pogorzel Nowa i Okolic i Stowarzyszenia pedagogów z Siennicy. Wszyscy na ręce prezesa stowarzyszenia z Pogorzeli Macieja Łukasiaka i dyrektorki szkoły Barbary Szopy składali gratulacje i najlepsze życzenia dla szkoły, stowarzyszenia i wsi. Pani dyrektor mówiła z entuzjazmem, że przed laty, jako dyrektor szkoły samorządowej, marzyła o tworzeniu od początku nowej szkoły, a dziś, na emeryturze, ma taką możliwość, wraz z zespołem doświadczonych i rozpoczynających swoją drogę zawodową nauczycieli. List z gratulacjami przesłała Katarzyna Hall, Minister Edukacji Narodowej.

A. Kozińska-Bałdyga

Uroczystością w Pogorzeli inaugurujemy nowy rok szkolny. Wierzymy, że będzie on przełomowym dla edukacji wiejskiej, że w Pogorzeli i w innych miejscach i sytuacjach będą się spotykały: państwo, samorządy gminne i powiatowe, związki zawodowe i organizacje pozarządowe, by wspólnie wspierać Małe Szkoły, Małe Przedszkola i ich organy prowadzące.

Alina Kozińska-Bałdyga