Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Przekonać do przedszkola

Serwis Samorządowy PAP, 1 marca 2010

Ciągle nie ma przekonania w samorządach, że edukacja przedszkolna jest niezbędna. Można zrozumieć samorządy, ponieważ one zwyczajnie mają mało środków i państwo w jakiś sposób, choćby minimalny, powinno wesprzeć te, które chcą edukację zapewnić – podkreśla Elżbieta Tołwińska-Królikowska, wiceprezes Federacji Inicjatyw Oświatowych.
Serwis Samorządowy PAP - zrzut ekranu
 

Jej zdaniem, ważne jest, aby edukacja na wsi mniej kosztowała. - Dyrektor przedszkola ma obowiązki niemal jak dyrektor wielkiej firmy. To zaczyna być absurdalne, bo rozbudowywana jest administracja, obsługa, koszty tej edukacji są coraz większe – powiedziała nam Elżbieta Tołwińska-Królikowska.

Jak przekonywała, powinno powstać jak najwięcej małych wiejskich placówek. - Całe szczęście prawo umożliwia już tworzenie punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego, ale gminy nadal nie chcą ich tworzyć, bo uważają, że nie mają na to pieniędzy w budżecie – podkreśliła.

Zdaniem wiceprezes FIO, nigdy nie będzie takiej sytuacji, że wszystkie dzieci wiejskie będzie można dowozić do miejscowości gminnej, gdzie jest jedno, duże przedszkole. - Wójtowie uważają, że zapewnili już edukację przedszkolną wszystkim dzieciom tych rodziców, którzy chcieli, my na to odpowiadamy, ale panie wójcie dużo ważniejsze byłoby zapewnienie edukacji przedszkolnej tym rodzicom, których trzeba błagać, namawiać i prosić o to – zaznaczyła Tołwińska-Królikowska.

Na upowszechnianie edukacji przedszkolnej, zwłaszcza na terenach wiejskich są środki unijne. W latach 2007-2013 ponad 243 mln euro. - One nie są łatwe do wzięcia dla małych wiejskich gmin – przyznaje wiceprezes FIO. - Potrzebne tu są różne ułatwienia, wsparcie - dodaje.

Federacja Inicjatyw Oświatowych wspólnie ze stowarzyszeniami edukacyjnymi utworzyła Koalicję na rzecz Edukacji Wiejskiej. - Uważamy, że problemy edukacji wiejskiej nie są wystarczająco dostrzegane, gdy dyskutujemy o edukacji w ogóle – tłumaczy Tołwińska-Królikowska.

FIO oferuje m.in. wsparcie lokalnym organizacjom pozarządowym, pomaga mieszkańcom zakładać wiejskie stowarzyszenia. Wsparcie mogą otrzymać również gminy, jeśli np. chcą wspomóc powstanie organizacji wiejskiej.

- Dla mądrego wójta i mądrej rady gminy organizacja pozarządowa to powinien być sukces, że istnieje, zwiększa kapitał społeczny w ich gminie, że może pozyskiwać dodatkowe środki, których gmina nie pozyska z różnych funduszy, ale jeszcze niewielu samorządowców tak to widzi. Często organizacja pozarządowa jest widziana jako konkurencja wobec władz gminnych – dodaje.

W ostatnim roku dzięki środkom unijnym powstało ponad 500 punktów i 1,7 tys. oddziałów przedszkolnych. Obecnie w Polsce niecałe 60 proc. dzieci jest objętych wychowaniem przedszkolnym, z czego tylko 30 proc. na wsiach.