Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Pierwsza niepubliczna

Linia Otwocka, 28 października 2005

Prawie 5 tys. polskich szkół jest zagrożonych zamknięciem, ale to od rodziców będzie zależało, czy placówka przetrwa. Ta w Nadbrzeżu funkcjonuje właśnie dzięki mieszkańcom i rodzicom – ocenia Alina Kozińska-Bałdyga, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych.
Linia Otwocka - zrzut ekranu
 

Szkoła Podstawowa w Nadbrzeżu powstała w 50. latach, wybudowali ją mieszkańcy. Kilka miesięcy temu karczewskie władze podjęły decyzję o likwidacji placówki. Rodzice i część radnych była temu przeciwna. Pojawił się pomysł wskrzeszenia szkoły w ramach stowarzyszenia. Po wielu trudnościach udało się. We wtorek, 18 października odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej niepublicznej podstawówki w gminie Karczew. W Nadbrzeżu kształci się prawie 50 uczniów z klas 1–6 oraz grupa przedszkolna. Po oficjalnych przemówieniach i gratulacjach dzieciaki przedstawiły sceny z życia Stanisława Mikołajczyka, patrona SP w Nadbrzeżu.

– Dzieciaki nie odczuły zmian organizacyjnych. Mają ciągłość nauki. Poza tym wszyscy nauczyciele zostali z nami. Odeszła tylko jedna nauczycielka, na emeryturę – podkreśla Mirosława Guba, dyrektorka szkoły w Nadbrzeżu.

Zdaniem przewodniczącego rady miejskiej, Waldemara Pawlika, powstanie stowarzyszenia to głównie zasługa radnego Józefa Danielewskiego. – Trudno połączyć gospodarkę rynkową z potrzebami społecznymi, ale szkoła w Nadbrzeżu stała się przykładem, że jednak jest to możliwe – stwierdził Pawlik.

Jak podkreśla Alina Kozińska-Bałdyga, tylko małe szkoły są naprawdę przyjazne dziecku.

– W Polsce pojawia się nowy typ szkół, czyli te prowadzone przez stowarzyszenia. W regionie powiatu otwockiego powstanie jeszcze kilka takich placówek. Na terenie kraju stowarzyszenia objęły już 300szkół, ale prawie 5 tys. innych jest zagrożonych likwidacją – wyjaśnia prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych.

- Rodzice nie wierzyli – zdradza Mirosława Guba – że uda się otworzyć szkołę w Nadbrzeżu jako stowarzyszenie. Ale stało się. Nasza podstawówka jest mała więc nie wymaga ogromnych funduszy. Na pewno uda nam się zdobyć dodatkowe pieniądze z drobnych imprez kulturalnych. Planujemy w najbliższym czasie modernizować budynek, ponieważ nigdy nie było tu poważnych remontów. Okna mają już 50 lat, dlatego musimy przeprowadzić chociażby ich wymianę – wyjaśnia dyrektorka.

Zdaniem Józefa Danielewskiego, okolice wsi są atrakcyjne dla wielu osób. – Co roku sprowadza się do nas kilka rodzin, dlatego do podstawówki będzie chodziło coraz więcej dzieci – twierdzi. Miejmy nadzieję, że stowarzyszenie w Nadbrzeżu będzie funkcjonowało przez lata.