Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Przyjadą do szkoły z lekcją o migracjach
Fundacja Heinricha Boella proponuje szkołom lekcje i wystawy o migrantach i integracji międzykulturowej. To element realizowanego przez nią projektu Exilium. Zdaniem FIO warto ich zaprosić.
Fragment z prezentacji programu Exilium
 

 

 

Jak zauważają twórcy projektu, rozwój gospodarczy Polski od momentu wejścia do Unii Europejskiej mocno przyspieszył, a w ślad za nim zwiększa się różnorodność kulturowo-społeczna kraju. Dla wielu ludzi stwarza to kłopot z wypracowaniem własnego zdania i potrzebują stabilnej orientacji w zmieniającej się wokół nich rzeczywistości.

Jak pokazują statystyki, sondaże oraz codzienna obserwacja, od dawna na ulicach polskich miast nie było tak wielu obcokrajowców. Nigdy też kwestia obcokrajowców mieszkających w Polsce nie wywoływała tak ożywionej i spolaryzowanej dyskusji.

Fundacja Heinricha Boella za cel swojego projektu postawiła zrozumienie zjawiska migracji jako integralnego procesu funkcjonowania nowoczesnych, zróżnicowanych społeczeństw w kontekście globalnych zależności. Projekt Exilium umożliwia bezpośrednią rozmowę młodzieży z osobami z
doświadczeniami migracyjnymi, zarówno tych, którzy przywędrowali do Polski, jak i Polaków migrujących do innych krajów, na zasadzie równorzędności.

Ma to umożliwić zrozumienie korzyści i kosztów migracji - w tym zjawiska uchodźstwa - z perspektywy jednostki oraz całych społeczeństw, zwalczanie  stereotypów i uwrażliwienie na odmienność kulturową.

Fundacja proponuje szkołom organizację warsztatów dla młodzieży od 14 lat. Spotkania będą prowadzone przez parę uchodźców/imigrantów (Polaka i cudzoziemca), którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z uchodźstwem, historii ucieczki z ojczyzny, doświadczeniu adaptacji do warunków życia w nowym kraju, obecnym życiu i perspektywach na przyszłość. Odpowiedzą także na pytania uczniów na temat religii, wielokulturowości i wyzwań, przed którymi stają uchodźcy.

Warsztaty mają trwać ok. 100 minut, w grupach ok. 20–30 osób, w salach dydaktycznych z dostępem do internetu, w których można swobodnie przestawić stoły do pracy w mniejszych grupach. Dodatkowo możliwa jest ekspozycja specjalnie przygotowanej wystawy przez  1 – 2 tygodnie.

Zgłoszenia szkół należy kierować do kierownika Programu Demokracja i Prawa Człowieka Gerta Röhrborna na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie +48 22 44 01 336 (kontakt w języku polskim).

 

Ikonka pobierzPrezentacja programu Exiluium (PDF 960 KB)