Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Język obcy obowiązkowy dla pierwszoklasistów
wtorek, 29 lipca 2008 16:19

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 28.07.2008

Od 1 września br. nauka języka obcego będzie obowiązkowa od pierwszej klasy szkoły podstawowej, a od 1 września 2009 r. obowiązkowa będzie nauka drugiego języka obcego od pierwszej klasy gimnazjum – zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
litery
 

- Chcemy, by wszyscy uczniowie kończący naukę w szkole, znali dwa języki obce i aby jednym z tych dwóch języków był język angielski - powiedział wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak na konferencji prasowej.

Jak zaznacza MEN, nacisk będzie położony na warunki, w jakich będą uczyć się dzieci, szczególnie w szkole podstawowej. - Chcemy im zaszczepić pasję do nauki języków. Bardzo ważnym elementem będzie na przykład zapewnienie komputerów z dostępem do internetu w każdej sali lekcyjnej – powiedziała Joanna Gregorczyk, współtwórczyni nowej podstawy programowej dla języków obcych.

Najczęściej wybieranym przez uczniów i nauczanych w polskich szkołach językiem obcym jest angielski, dlatego resort edukacji szacuje, że od nowego roku będzie się go uczyć ponad 80 proc. pierwszaków. Na drugim miejscu znajduje się niemiecki, na trzecim rosyjski.

Obecnie obowiązkowa nauka języka obcego rozpoczyna się w czwartej klasie szkoły podstawowej. Gmina może jednak zdecydować, że dzieci rozpoczynają naukę wcześniej. Nauka drugiego obowiązkowego języka obcego rozpoczyna się w szkole ponadgimnazjalnej.

Magdalena Szpotowicz, która kierowała zespołem przygotowującym nową podstawę programową dla języków obcych podkreśliła, że obniżenie wieku rozpoczęcia nauki języka obcego to powszechna tendencja na świecie. Polskie dzieci późno rozpoczynają obowiązkową naukę języków obcych w porównaniu z rówieśnikami w Europie.

Podobnie jak polskie dzieci – w wieku 10 lat – naukę języka obcego rozpoczynają uczniowie w Holandii, Słowacji, Islandii i flamandzkiej części Belgii, w wieku 11 lat w Wielkiej Brytanii.

Tymczasem w Hiszpanii i niemieckojęzycznej części Belgii naukę zaczynają 3-latki, na Malcie – 5-latki, w Luksemburgu, Austrii i Norwegii – 6-latki.