1,5 proc. podatku dla OPP
 
Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Równe prawo do przedszkola
środa, 09 kwietnia 2008 06:47

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 9.04.2008

Niektóre samorządy premiują w przyjęciach do przedszkoli dzeci trzyletnie urodzone przed 1 września. Resort edukacji w wydanym właśnie stanowisku stwierdził, że prawo do wychowania przedszkolnego mają wszystkie dzieci, które kończą trzy lata w danym roku kalendarzowym.
przedszkole w Siennie
 

W lutym nasza czytelniczka skarżyła się, że jej dziecko nie zostanie w tym roku przyjęte do przedszkola publicznego, ponieważ urodziło się po 31 sierpnia, a takie dzieci nie są przyjmowane, ponieważ nie ukończyły trzeciego roku życia. - Czy samorząd miasta może ustalić, że pierwszeństwo przyjęć do przedszkoli mają dzieci, które mają ukończone 3 latka w dniu 1 września? Czy to nie dyskryminacja? – pytała nasza czytelniczka.

- Ustawa oświatowa pozwala na przyjmowanie do przedszkoli dzieci młodszych i nie ustala żadnych innych ograniczeń. Moim zdaniem dzieci, bez względu na wiek, powinny być przyjmowane wg tych samych kryteriów – odpowiedziała wiceminister edukacji Krystyna Szumilas w trakcie naszego czatu internetowego.

Sprawą przyjęć do przedszkoli zainteresował się również Rzecznik Spraw Obywatelskich, do którego napływały liczne skargi w tej sprawie. Rodzice skarżyli się m.in. na to, że w gminach, w których wprowadzono elektroniczną rejestrację dzieci, premiuje się dzieci urodzone przed dniem 1 września; np. w Warszawie takie dziecko uzyskuje automatycznie 1000 punktów przewagi, co w sposób oczywisty wyklucza młodszych rówieśników z możliwości dostępu do przedszkola publicznego.

Według Stanisław Trociuka, zastępcy RPO, takie sytuacje wynikają przede wszystkim z braku dostatecznej liczby miejsc w przedszkolach w stosunku do występujących w tym zakresie potrzeb. Zwrócił się do minister edukacji Katarzyny Hall o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

MEN po interpretacji przepisów oświatowych, potwierdza, że "prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego od dnia 1 września mają wszystkie dzieci, które kończą 3 lata w danym roku kalendarzowym". Resort edukacji zapowiedział również, że sprawa ta będzie uregulowana w nowelizacji ustawy, która ma dopuścić do nauki w szkole 6-latków.

- Nasi prawnicy analizowali ten problem i stwierdzili, że można go w tej nowelizacji rozwiązać. W szczególności dointerpretujemy ten przepis tak, aby dzieci były traktowane rocznikowo, a nie według daty urodzenia – zapowiedział sekretarz stanu w MEN prof. Zbigniew Marciniak. /amk/

 

Zobacz także:

ikonka pobierzOpinia MEN (PDF - 306 KB)

ikonka pobierzPytanie RPO (PDF 149 KB)

ikonka pobierz"Przedszkola dyskryminują trzylatków" - Gazeta Prawna 7.04.2008 (PDF - 135 KB)