Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Nowy, ważny głos przeciwko likwidacji gimnazjów
poniedziałek, 17 października 2016 09:42
W Dniu Edukacji Narodowej, 14 października 2016 r., w Warszawie odbyła się debata pod hasłem „Centralizacja czy decentralizacja oświaty? Debata o Konstytucji i zasadzie pomocniczości w kontekście zmian w oświacie”. Jej uczestnicy wystosowali apel, zwalniający rząd PiS z wyborczej obietnicy likwidacji gimnazjów.
Fotografia: Uczestnicy debaty
 

Wprowadzeniem do debaty była wypowiedź o. Wojciecha Żmudzińskiego SJ dotycząca zasady pomocniczości jako tej, która powinna, zgodnie z polską Konstytucją, stanowić podstawę organizacji systemu edukacji.

Następnie Marek Wójcik, przedstawiciel Związku Miast Polskich, przedstawił krytyczne „Stanowisko polskich samorządów w sprawie planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian w systemie oświaty”. Stanowisko to zostało przyjęte przez wszystkich organizacje, składające się na ustawową reprezentację strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego: Unię Metropolii Polskich, Unię Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP.

Debata 'Centralizacja czy decentralizacja oświaty?'Debata 'Centralizacja czy decentralizacja oświaty?'

Dyskusję panelową rozpoczęła wypowiedź pani Grażyny Kowalik, wójta gminy Hanna (woj. lubelskie). Uzasadniła ona przekazanie wszystkich szkół w swojej gminie organizacjom obywatelskim jako działanie wynikające z dbałości o jakość edukacji i ochronę przed likwidacją małych szkół.

Pan Mariusz Dzieciątko, przewodniczący grupy roboczej edukacji domowej ds. kontaktów z MEN, opowiedział o doświadczeniach swojego środowiska ze współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W swojej relacji opierał się on na dokumntacji spotkań, jaką samodzielnie przgotowałą grupa. Pani Zofia Grudzińska, przedstawicielka Obywateli dla Edukacji, zachęcała do tworzenia obywatelskiej polityki edukacyjnej i domagania się ponadpartyjności w kwestii wszelkich reform edukacyjnych.

Pani  Krystyna Starczewska z Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej przypomniała, że szkoła ma służyć dziecku, a nie być nastawiona na realizowanie czyichkolwiek innych interesów. Pan Andrzej Sadowski, Prezydent Centrum im. Adama Smitha i Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, podkreślił potrzebę precyzyjnego nazewnictwa i przywołał przykład Szwajcarii jako argument za zwiększeniem roli świadomych rodziców w kształtowaniu struktury oświatowej.

Pan Witold Monkiewicz, wiceprezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, zwrócił uwagę na potrzebę prowadzenia konsultacji zgodnie z „7 zasadami konsultacji”, wypracowanymi w partnerstwie rządowo-obywatelskim.

Debata 'Centralizacja czy decentralizacja oświaty?'Debata 'Centralizacja czy decentralizacja oświaty?'

Pani Małgorzata Lewandowska, prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych, opowiedziała historię trzykrotnych starań FIO o zostanie partnerem Ministerstwa w prowadzeniu konsultacji publicznych. Dwukrotnie w konkursie startowała także Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Po kolejnym unieważnieniu konkursu przez MEN jedyne co pozostaje organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, to zorganizować własne, powszechne konsultacje obywatelskie, i zaprosić do nich wszystkich zainteresowanych.

Pan Edward Trojanowski, sekretarz Związku Gmin Wiejskich RP, opowiadał o nadużyciach w tzw. debacie ze społeczeństwem, jakich w jego opinii dopuszcza się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Następnie odbyła się dyskusja, w której dominująca była troska o losy polskiej edukacji.

Na zakończenie spotkania organizatorzy zaproponowali wystosowanie Apelu o zwolnienie PiS-u z obietnicy wyborczej  likwidacji gimnazjów, przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób funduszy na rozwój sieci przedszkoli. Po odczytaniu Apelu i wprowadzeniu poprawek uczestnicy konferencji zaakceptowali jego treść i wyrazili zgodę na  upublicznienie Apelu do Rodziców (dokument do pobrania poniżej). „Skupmy energię społeczną i finanse samorządów na edukacji przedszkolnej i doskonaleniu istniejącej edukacji szkolnej" - tym stwierdzeniem zakończono konferencję zorganizowaną w Dniu Edukacji Narodowej.

Organizatorami debaty były Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe, Federacja Inicjatyw Oświatowych, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Związek Gmin Wiejskich RP oraz Związek Miast Polskich. Spotkanie odbyło się w Domu Pielgrzyma Amicus im. Ks. J. Popiełuszki w Warszawie. Konferencję prowadziła Alina Kozińska-Bałdyga, wiceprezeska FIO.

 

ikonka pobierzApel do Rodziców w Dniu Edukacji Narodowej przyjęty na zakończenie Debaty (PDF - 324 KB)