1,5 proc. podatku dla OPP
 
Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Pierwsze spotkanie szkół z programu SAS
poniedziałek, 10 grudnia 2012 13:18
W dniach 7-9 grudnia 2012 r. w Jachrance k. Warszawy odbyło się pierwsze spotkanie szkół, które zakwalifikowały się do projektu "Szkoły Aktywne w Społeczności". Jego cel - to przygotowanie uczestników do wdrażania Międzynarodowych Standardów Szkół Aktywnych w Społeczności (ang. community schools).
Spotkanie szkół z programu SAS w Jachrance - fot. 1
 

Standardy dotyczą następujących obszarów pracy szkoły: przywództwo, partnerstwo, integracja społeczna, usługi, wolontariat, uczenie się przez całe życie, rozwój społeczności, angażowanie rodziców, kultura szkoły.

Zajęcia prowadziła brytyjska trenerka Chris Jones, wspierająca od lat wdrażanie na całym świecie idei Szkół Aktywnych w Społeczności. Kontakt uczestników i trenerki ułatwiał tłumacz, Jerzy Giebułtowski.

Spotkanie szkół z programu SAS w Jachrance - fot. 2[sas03]Spotkanie szkół z programu SAS w Jachrance - fot. 4[sas05]

W szkoleniu uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele (po 2-3 osoby) z każdej z 10 szkół boirących udział w projekcie (udział szkół z Gdańska wsparł miejski samorząd). Na zajęciach były też obecne przedstawicielki Federacji Inicjatyw Oświatowych: wiceprezeska Elżbieta Tołwińska-Królikowska, koordynatorka projektu Kinga Białek, specjalistka ds. projektów edukacyjnych Ewa Lubczyńska i stała współpracowniczka FIO, ekspertka w dziedzinie jakości w edukacji i Ewa Kędracka.

Dyskusja nad każdym standardem, jego rozumieniem i sposobem realizacji wymagań była emocjonująca, bo dotyczyła różnorodnych doświadczeń szkół należących do wielu systemów edukacji, krajów, kultur.

Spotkanie szkół z programu SAS w Jachrance - fot. 6Spotkanie szkół z programu SAS w Jachrance - fot. 7[sas08][sas09]

Na początku 2013 r. szkoły, które wzięły udział w szkoleniu, zapoznają społeczności szkolne ze standardami, a potem przeprowadzą pierwszą samoocenę – badanie zgodności działań szkoły ze standardami. W wyniku samooceny powstanie plan działań służących realizacji wymagań zawartych w standardach, a po 8-12 miesiącach jego realizacji zostanie przeprowadzona druga samoocena. W kolejnych latach takie działania będą kontynuowane. Mamy też nadzieję, że w przyszłym roku uda się nam przyjąć do projektu więcej szkół.

Spotkanie szkół z programu SAS w Jachrance - fot. 10Spotkanie szkół z programu SAS w Jachrance - fot. 11

 ikonka linkWięcej o programie