1,5 proc. podatku dla OPP
 
Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

MEN o likwidacji szkół
wtorek, 20 lipca 2010 06:01

Żródło: Serwis Samorządowy PAP, 19.07.2010

W ciągu pięciu lat liczba uczniów w szkołach spadła o ponad milion. Zdaniem minister edukacji Katarzyny Hall uzasadnia to potrzebę likwidacji niektórych placówek. Minister odpowiada na postulaty dotyczące polskiej oświaty przygotowane przez Sekcję Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
sala lekcyjna retro
 

Związkowcy wśród przedstawionych MEN postulatów domagają się m.in. "zaprzestania nieuzasadnionych likwidacji szkół".

Minister edukacji Katarzyna Hall przypomniała, że wprowadzone do ustawy o systemie oświaty regulacje pozwalają samorządom na przekazanie szkoły lub placówki do prowadzenia innemu podmiotowi z ominięciem procesu likwidacyjnego.

Jak zaznaczyła minister Hall, utrzymujący się w Polsce od wielu lat niż demograficzny powoduje spadek uczniów i wymusza także zmiany w strukturze sieci szkół.

Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w roku szkolnym 2002/2003w szkołach uczyło się ponad 6,6 mln uczniów, zaś w roku 2007/2008 tylko 5,5 mln osób. – To z pewnością uzasadnia potrzebę likwidacji niektórych placówek – napisała minister Hall.

Z danych SIO i GUS wynika również, że w ostatnich latach maleje liczba uczniów w oddziale. W roku szkolnym 2003/2004 w szkole podstawowej w mieście średnio w klasie było 24 uczniów, na wsi – 18. W roku szkolnym 2009/2010 średnio w szkole podstawowej w jednej klasie miejskiej było 22 uczniów, na wsi – 15.

Związkowcy uważają, że ministerstwo powinno określić maksymalną liczbę uczniów w oddziałach. Minister podkreśliła jednak, że jest to trudne ze względu na różnorodność i złożoność warunków, w jakich działają poszczególne organy prowadzące.

Jednocześnie Hall przytoczyła wyniki międzynarodowych badań, które nie wskazują lepszych wyników uczniów w mniejszych klasach.

Minister odniosła się również do pozostałych postulatów przekazanych w czerwcu MEN.

Na przygotowanej przez związkowców liście "XXI postulatów dla naprawy polskiej oświaty" znalazły się żądania: podniesienia nakładów na edukację i zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli; zapewnienia uczniom w każdej szkole opieki medycznej, pedagogicznej i psychologicznej; zagwarantowania powszechnego dostępu wszystkim dzieciom do bezpłatnej edukacji przedszkolnej; przywrócenia nauczycielom uprawnień do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek oraz wybudowania boisk szkolnych i sal gimnastycznych w każdej szkole.

/amk/

ikonka linkTekst odpowiedzi jest dostępny na stronie internetowej MEN.