Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.
Pro Publico Bono
Federacja Inicjatyw Oświatowych otrzymała
Nagrodę Główną Pro Publico Bono 2001
za program "Mała Szkoła"

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych


odsłon od 1 września 2006

Mała szkoła - duży problem? - konferencja
piątek, 04 lutego 2011 23:56

3 lutego 2011 r. na konferencji "Mała szkoła - duży problem?" zorganizowanej w Lublinie przez wojewódzkiego kuratora oświaty szukaliśmy rozwiązań, które pomogą gminom utrzymać małe, wiejskie szkoły w czasach kryzysu finansów samorządowych.

A. Kozińska-Bałdyga i E. Tołwińska-Królikowska

Niedawna nowelizacja ustawy o finansach publicznych postawiła wiele gmin w Polsce wobec konieczności szybkiego obniżenia kosztów - dla wielu z nich jedynym rozwiązaniem jest szukanie oszczędności w placówkach oświatowych: ich likwidowanie, łączenie lub przekazywanie do prowadzenia innym podmiotom, np. lokalnym stowarzyszeniom.

Uczestnikami konferencji byli dyrektorzy szkół z regionu, liczących mniej niż 70 uczniów, i przedstawiciele gmin - ich organów prowadzących. Alina Kozińska-Bałdyga i Elżbieta Tołwińska-Królikowska z Federacji Inicjatyw Oświatowych zaprezentowały przykłady dobrej praktyki szkół prowadzonych od wielu lat przez lokalne stowarzyszenia. Mówiły też o zasadach finansowania takich placówek i gospodarowania budżetem. Wystąpienie cieszyło się dużym zainteresowaniem dyrektorów, samorządowców i mediów lokalnych. Zaprezentowała się też szkoła w Zofiówce prowadzona od dwóch lat przez stowarzyszenie.

Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty, zaprezentował dane statystyczne dotyczące oświaty w regionie. Przekonywał, że jeśli dziś szkoły będą likwidowane, to za kilka lat, gdy lat do szkół podstawowych trafią roczniki wyżu demograficznego, gminy nie będą w stanie należycie wykonywać zadań oświatowych.

Działania lubelskiego kuratorium można uznać za przykład systemowego wspierania samorządów i innych organów prowadzących szkoły w celu zapewnienia dobrej oferty edukacyjnej i rozwiązywania problemów społecznych na terenie województwa. Kuratorium lubelskie zamierza wspierać przekształcenia pozwalające ratować szkoły przed zamknięciem, również poprzez porady dotyczące przekazywania placówek.

Ikonka pobierzSieć szkół w woj. lubelskim (PDF - 166 KB)

Ikonka pobierzProgram konferencji (DOC - 34 KB)

 Dodaj tę stronę do:

Facebook! Twitter! Google! Wykop MySpace! Del.icio.us!