Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
Pro Publico Bono
Federacja Inicjatyw Oświatowych otrzymała
Nagrodę Główną Pro Publico Bono 2001
za program "Mała Szkoła"


odsłon od 1 września 2006


"Mała szkoła - duży problem?" Drukuj Poleć znajomemu
piątek, 04 lutego 2011 23:56

3 lutego 2011 r. na konferencji "Mała szkoła - duży problem?" zorganizowanej w Lublinie przez wojewódzkiego kuratora oświaty szukaliśmy rozwiązań, które pomogą gminom utrzymać małe, wiejskie szkoły w czasach kryzysu finansów samorządowych.

A. Kozińska-Bałdyga i E. Tołwińska-Królikowska

Niedawna nowelizacja ustawy o finansach publicznych postawiła wiele gmin w Polsce wobec konieczności szybkiego obniżenia kosztów - dla wielu z nich jedynym rozwiązaniem jest szukanie oszczędności w placówkach oświatowych: ich likwidowanie, łączenie lub przekazywanie do prowadzenia innym podmiotom, np. lokalnym stowarzyszeniom.

Uczestnikami konferencji byli dyrektorzy szkół z regionu, liczących mniej niż 70 uczniów, i przedstawiciele gmin - ich organów prowadzących. Alina Kozińska-Bałdyga i Elżbieta Tołwińska-Królikowska z Federacji Inicjatyw Oświatowych zaprezentowały przykłady dobrej praktyki szkół prowadzonych od wielu lat przez lokalne stowarzyszenia. Mówiły też o zasadach finansowania takich placówek i gospodarowania budżetem. Wystąpienie cieszyło się dużym zainteresowaniem dyrektorów, samorządowców i mediów lokalnych. Zaprezentowała się też szkoła w Zofiówce prowadzona od dwóch lat przez stowarzyszenie.

Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty, zaprezentował dane statystyczne dotyczące oświaty w regionie. Przekonywał, że jeśli dziś szkoły będą likwidowane, to za kilka lat, gdy lat do szkół podstawowych trafią roczniki wyżu demograficznego, gminy nie będą w stanie należycie wykonywać zadań oświatowych.

Działania lubelskiego kuratorium można uznać za przykład systemowego wspierania samorządów i innych organów prowadzących szkoły w celu zapewnienia dobrej oferty edukacyjnej i rozwiązywania problemów społecznych na terenie województwa. Kuratorium lubelskie zamierza wspierać przekształcenia pozwalające ratować szkoły przed zamknięciem, również poprzez porady dotyczące przekazywania placówek.

Ikonka pobierzSieć szkół w woj. lubelskim (PDF - 166 KB)

Ikonka pobierzProgram konferencji (DOC - 34 KB)

 Dodaj tę stronę do:

Facebook! Twitter! Google! Wykop MySpace! Del.icio.us!