Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Dotacje UE dla szkół i przedszkoli

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 4.06.2008

Rektorzy uczelni, dyrektorzy szkół, przedszkoli i innych placówek edukacyjnych w latach 2007–2013 starać się mogą o wsparcie z Unii Europejskiej. O tym jak, gdzie i kiedy ubiegać się o unijne dotacje dla szkół i placówek edukacyjnych informuje ogólnopolski, bezpłatny portal euroliniaplus.pl.
banknoty euro
 

Gdzie szukać środków unijnych dla szkół? – pytamy Martynę Tochowicz, eksperta Eurolinii Plus.

Środki przeznaczone dla szkół i placówek zajmujących się edukacją znaleźć można w czterech Programach Operacyjnych (PO): PO Kapitał Ludzki, PO Infrastruktura i Środowisko, PO Innowacyjna Gospodarka oraz Regionalnych Programach Operacyjnych.

Pierwsze trzy zawierają środki przeznaczone głównie na działania o charakterze ogólnopolskim lub ponadregionalnym. O te dotacje najłatwiej będzie ubiegać się aktywnym w skali kraju i w regionie uczelniom wyższym i ośrodkom badawczo-rozwojowym.

Na placówki edukacyjne, które będą chciały realizować projekty ważne dla społeczności lokalnych czekają przede wszystkim dotacje w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Ich specyfiką jest to, że zostały zaprojektowane przez samorządy na bazie potrzeb i kierunków rozwoju poszczególnych województw.

 

Jaka jest oferta dla uczelni wyższych?

Możliwość wspófinansowania rozwoju uczelni wyższych jest duża. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko przewiduje w ramach Priorytetu XII środki na kompleksowe działania mające na celu informatyzację dydaktyki szkolnictwa.

W ramach Priorytetu II Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki możliwe jest natomiast wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni, polegające m.in. na otwarciu nowych kierunków studiów, dostosowaniu programów do potrzeb rynku i społeczeństwa opartego na wiedzy, e-learningu, czy sfinansowaniu programów praktyk studenckich. To tylko przykłady kilku spośród wielu możliwości, które otwierają się przed szkołami wyższymi dzięki unijnym dotacjom.

 

O jakie dotacje mogą starać się pozostałe szkoły?

Na działania realizowane w mniejszej skali, dotyczące jednej lub kilku placówek oświatowych, w tym szkół podstawowych i szkół innego typu, pieniędzy na projekty szukać na pewno warto w Regionalnych Programach Operacyjnych. Znaleźć tu można środki na renowację infrastruktury, zakup pomocy dydaktycznych, programy profilaktyczne, częściowo także programy wyrównywania szans.

Ważnym źródłem finansowania szkół i placówek edukacyjnych jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki – w Priorytecie IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach przewidziane są znaczne dotacje na programy rozwojowe szkół i placówek oświatowych. Umożliwią one sfinansowanie zajęć dydaktycznych, opieki psychologicznej, programów wyrównawczych czy prewencyjnych, z także zajęć kształtujących umiejętności kluczowe, np. języków obcych, informatyki, przedsiębiorczości czy poradnictwa zawodowego.

Podniesieniu atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego służyć będą dotacje dla szkół zawodowych, m.in. na sfinansowanie praktyk i staży dla uczniów, zajęcia dodatkowe czy wprowadzenie innowacyjnych sposobów nauczania. Unijne środki będą także przeznaczone na wsparcie kształcenia ustawicznego oraz studia i kursy doszkalające dla nauczycieli i pracowników oświaty.

 

Nie zapomniano o przedszkolach?

Oczywiście, że nie. Tworzenie ośrodków wychowania przedszkolnego, w szczególności na obszarach wiejskich, znalazło się w Priorytecie IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki unijnym dotacjom przedszkola będą mogły wydłużyć godziny pracy, robić dodatkowe nabory czy zatrudnić dodatkowy personel.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach na unijne dotacje?

O konkursach i zasadach ubiegania się o dotacje informujemy w portalu Eurolinia Plus na stronie www.euroliniaplus.pl.

Oprócz lektury ogłoszeń w zakładce dla szkół polecałbym dyrektorom tych placówek śledzić także informacje na temat konkursów ogłaszanych dla samorządu terytorialnego oraz organizacji młodzieżowych i pozarządowych.

W wypadku wielu działań korzystnym rozwiązaniem dla szkół może być zawiązanie partnerstwa z organizacjami pozarządowymi. Poszerzy to pulę dostępnych środków. Pozwoli także znaleźć dodatkowe wsparcie merytoryczne i organizacyjne.

Więcej informacji o środkach unijnych dla szkół na stronie euroliniaplus.pl

Joanna Binienda Specjalista ds. Informacji i Promocji
Projekt "Eurolinia Plus" www.euroliniaplus.pl
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej